Lekcja w muzeum? Oczywiście! Klasa 4a wyruszyła dziś do Collegium Maius, aby w najstarszej siedzibie dawnej Akademii Krakowskiej, obecnie Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyć nieco inną niż zwykle lekcję historii.
Pan przewodnik przez ponad godzinę wprowadzał nas w tajniki dziejów krakowskiej uczelni. Wiemy więc już nie tylko kiedy powstała Akademia Krakowska (Jeden-trzy-sześć-cztery – zapamiętaj te numery!) jaką rolę w jej fundacji i rozwoju odegrało królewskie trio fundatorów, czyli Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełło, ale rozumiemy zdanie Plus ratio quam vis, wiemy jak wygląda godło Uniwersytetu Jagiellońskiego, kim jest rektor, co studiowano w dawnych czasach, a co dziś i dlaczego studenci mają więcej wakacji niż my. Zwiedzając poszczególne sale Collegium poznawaliśmy życie codzienne uczelni w średniowieczu, zajęcia profesorów i żaków (jak dawniej nazywano studentów), szczególną uwagę poświęcając jednemu z najwybitniejszych jej wychowanków, czyli Mikołajowi Kopernikowi.
Duże wrażenie zrobił na nas skarbiec, złote berła uniwersyteckie, Globus Jagielloński z zaznaczoną Ameryką, astrolabia i inne przyrządy astronomiczne, dokumenty fundacyjne uczelni, a także pozdrowienia z Księżyca przekazane przez Neila Armstronga na 500-lecie urodzin Kopernika, nagrody filmowe Andrzeja Wajdy (w tym statuetka Oscara) oraz …. prawdziwy kawałek czekolady sprzed 250 lat. Wysłuchaliśmy też melodii granej przez zegar z ruchomymi figurami znajdujący się w ścianie dziedzińca.
Pytania kontrolne, na które odpowiadaliśmy prawie w każdej sali, pokazały, że z wiedzą o Akademii Krakowskiej jesteśmy za pan brat. Jednak na następną wyprawę historyczną zdecydowanie musimy zarezerwować więcej czasu!
A oto kilka zdjęć (kliknięcie w zdjęcie lub dotknięcie go otwiera galerię).