W piątek 2 lutego na Złoty Róg przyjechali francuskojęzyczni pisarze, uczestniczący w kolejnej edycji projektu literackiego „10 sur 10”. Uczniowie klas dwujęzycznych naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionych szkół krakowskich wzięli udział w konferencji literackiej i warsztatach prowadzonych przez młodych dramaturgów.

W ramach projektu “10 sur 10” dziesięciu francuskojęzycznych dramatopisarzy przebywa obecnie w Dworze Sieraków, niedaleko Krakowa. Mają 16 dni na to, by napisać sztuki teatralne w języku francuskim. Swoimi doświadczeniami literackimi i życiowymi chcą podzielić się z krakowską młodzieżą, w tym z nami. Pomysł narodził się w trakcie współpracy z Janem Nowakiem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Teatru Frankofońskiego w Polsce – „Drameducation”, podczas zeszłorocznych Targów Książki, kiedy gościliśmy w naszej szkole Emmanuela E. Schmitta.  Podczas wydarzeń obecny był także Konsul Francji, pan Frédéric de Touchet.

Po konferencji uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz I-III liceum wzięli udział w warsztatach literackich poprowadzonych przez naszych gości. Podczas warsztatów uczniowie zmierzyli się z wyzwaniem wyobrażenia i napisania mini-scenek w języku francuskim, które mogłyby być początkiem sztuk lub pomysłem na ich treść. Po pół godzinie gotowe już były sceny obyczajowe, kryminały, horrory, science fiction, sceny symboliczne i nieco szalone. Kreatywność uczniów okazała się niewyczerpana. Wielkie brawa!

Autorom serdecznie dziękujemy za ciekawe spotkanie!

DSC_0514

Warto odwiedzić stronę projektu “10 sur 10”.