W ubiegły czwartek, 18 kwietnia, klasa 4a wyruszyła na wycieczkę do najstarszej siedziby dawnej Akademii Krakowskiej, obecnie Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius.

Najpierw zwiedziliśmy muzeum, gdzie pan przewodnik opowiedział nam o dziejach krakowskiej uczelni. Przypomnieliśmy sobie kiedy powstała Akademia Krakowska oraz jaką rolę w jej fundacji i rozwoju odegrało królewskie trio fundatorów, czyli Kazimierz Wielki, Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełło. Zwiedzając poszczególne sale Collegium poznawaliśmy życie codzienne uczelni w średniowieczu, zajęcia profesorów i żaków, szczególną uwagę poświęcając jednemu z najwybitniejszych jej wychowanków – Mikołajowi Kopernikowi. Duże wrażenie zrobił na nas skarbiec, złote berła uniwersyteckie, Globus Jagielloński z zaznaczoną Ameryką, astrolabia i inne przyrządy astronomiczne, dokumenty fundacyjne uczelni, a także pozdrowienia z Księżyca przekazane przez Neila Armstronga na 500-lecie urodzin Kopernika.

W drugiej części zajęć rozegraliśmy w grupach partię gry planszowej „Gaudeamus”, co pozwoliło nam utrwalić wiadomości oraz poznać wiele ciekawostek na temat krakowskiej uczelni. Zadaniem graczy było założenie czterech wydziałów Akademii, co – z racji piętrzących się przygód – okazało się bardzo emocjonujące.

Był to bardzo udany dzień 😊