W czwartek, 11.12.2020 roku w klasie 2a odbyły się czwarte zajęcia w ramach Międzyszkolnego Projektu Przyrodniczego „Z przyrodą za pan brat”. Tym razem, nasze projektowe działania realizowaliśmy zdalnie, wykorzystując szkolną platformę Teams.

Podczas grudniowych zajęć pogłębialiśmy wiedzę na temat wody.

W czasie spotkania on-line, dzieci dowiedziały się, iż woda jest cząsteczką chemiczną, która ma wiele właściwości – również tych, których uczniowie dotąd nie znali. Nasi drugoklasiści obejrzeli film edukacyjny oraz prezentację multimedialną. Poznali stany skupienia wody oraz procesy prowadzące do zmiany tych stanów.

Woda1

 

Woda2

 

Następnie uczniowie obserwowali doświadczenie wykonywane przez wychowawczynię, na podstawie którego „odkryli”, że woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem. Dowiedzieli się również co to jest mieszanina jednorodna, co to oznacza oraz jak ona wygląda.

 

Po tym, każdy drugoklasista (pamiętając o zasadach bezpieczeństwa) przeszedł do działań praktycznych, samodzielnie wykonując szereg doświadczeń z wodą. Uczniowie m. in. ogrzewali kostki lodu (wykorzystując lampkę biurkową lub suszarkę), poszukiwali smaku i zapachu wody, sprawdzali co się stanie z wodą kiedy przeleje się ją do naczynia o innym kształcie.

 

Po wykonaniu wszystkich doświadczeń oraz długiej, a tym samym bardzo żywej, ciekawej i bogatej w treści dyskusji drugoklasistów, przyszedł czas na podsumowanie najistotniejszych wiadomości na temat cząsteczki HO.

 

Na zakończenie zajęć wszyscy obejrzeli film edukacyjny: „Wywiad z kropelką”. Dzieci pogłębiły wiedzę na temat tego, jak ważna w życiu ludzi, zwierząt i roślin jest woda oraz przypomniały sobie jak postępować i co robić, aby jej nigdy nie zabrakło.

Woda12

Uczniowie poprzez wykład, pokaz, a przede wszystkim praktyczne działanie zdobyli bardzo dużo nowej wiedzy i umiejętności.

Zrealizowane zajęcia bardzo podobały się naszym drugoklasistom i już pytają o to, co będą robić na kolejnym spotkaniu projektowym.

Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie można obejrzeć fotorelację z tego wydarzenia.