Dziś odbył się doroczny, smakowity konkurs w naszej szkole – Święto Naleśnika, czyli Mardi Gras – francuski koniec karnawału.

W karnawałowo przystrojonej sali gimnastycznej zasiadło 20 drużyn złożonych z uczniów naszej szkoły i zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1. Na początek obejrzeliśmy prezentację o karnawale, a szczególnie sposobie jego obchodzenia we Francji.

Następnie uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: przygotowaniu pysznego naleśnika z charakterem, interesującym przebraniu się, wykonaniu plakatu oraz zadaniach językowych w języku  francuskim.

Jakość prezentacji była doskonała: mieliśmy naleśniki z Montmartre, naleśniki w barwach Francji, w kształcie planety Małego Księcia, naleśniki-ślimaki, pandy, koty, naleśniki owocowe,  naleśnikowe sushi, kolorowe torty, naleśniki mafijne, francuskie, hiszpańskie, norweskie, tęczowe, pastelowe, ażurowe… Po prostu naleśnikowy zawrót głowy!

Przebrania pomysłowością dorównywały smakołykom: naleśnikowe sushi zaprezentowała drużyna karateków, malarz, fotograf, kucharz i dama zasiedli przy stoliku na Montmartre, kucharze w crêperie, mafia skryła się za ciemnymi okularami, księżniczka Leia pracowała w towarzystwie gwiazd i zwierząt,  a klauni czarowali nas tęczowymi fryzurami. Paryżanki, Wenecjanki, czarodziejki, cztery pory roku sprawili, że sala błyszczała kolorami.

Trzecie zadanie – przygotowanie plakatu na nieznany wcześniej temat wszystkim udało się znakomicie. Temat Kiedy kończy się karnawał… wzbudził pokłady kreatywności i doprawdy Szanowne Jury miało twardy orzech do zgryzienia.

Zadania językowe pokazały, że język francuski jest nam wszystkim bliski i znany. Wszystkie grupy prawidłowo czytały, uzupełniały, wykreślały, łączyły elementy, czym udowodniły znajomość słownictwa związanego z zabawą, karnawałem i kuchnią.

Wielkie brawa dla wszystkich uczestników!!!

Dziękujemy Instytutowi Francuskiemu w Polsce za wspaniałe nagrody dla zwycięzców i upominki dla wszystkich uczestników zabawy!

A tutaj galeria zdjęć