W czwartek 13 października uczennice klasy ósmej podjęły trudny, ale ważny obowiązek pamięci, wyjeżdżając na studyjne zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem zajęć było poznanie miejsca, które stało się symbolem zagłady Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i osobach innych narodowości oraz budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka, bez względu na jego status, pochodzenie czy wyznanie.

Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady zwiedzaliśmy w formie lekcji muzealnej składającej się z wprowadzenia, zwiedzania obozów Auschwitz i Birkenau oraz warsztatów podsumowujących “Historia zapisana w przedmiocie”.  Przejście przez autentyczne miejsca, lektura świadectw więźniów i analiza zdjęć pozwoliły nam prześledzić losy konkretnych osób, a przez to jeszcze lepiej zrozumieć tragizm tego miejsca.

Fakt, że miejsce, które odwiedziliśmy funkcjonowało ledwie 77 lata temu zmusza do głębokiej refleksji. Przecież – jak pisała w „Medalionach” Zofia Nałkowska – to „ludzie ludziom zgotowali ten los”…

To była trudna lekcja historii.

tablica