Jak co roku, dnia 20 marca obchodzony jest  Journée Internationale de la Francophonie (Międzynarodowy Dzień Frankofonii). To święto wszystkich, którzy uczą się języka francuskiego, lubią Francję i interesują się kulturą krajów francuskojęzycznych.
W Polsce i na całym świecie z okazji święta Frankofonii organizowane są okolicznościowe imprezy. Uczniowie klas: 1a, 2a, 3a
i 7a również włączyli się w obchody tego święta.

Przygotowano okolicznościowy plakat informujący o wydarzeniach promujących język francuski w naszej szkole oraz gazetkę tematyczną, która zachęcała do zwiedzania najpiękniejszych miejsc we Francji. Podczas lekcji języka francuskiego uczniowie klas młodszych mogli dowiedzieć się co to jest Frankofonia, dlaczego warto uczyć się języka francuskiego, poznać symbole Francji oraz obejrzeć bajkę „Le Petit Chaperon Rouge”.

Dzięki współpracy naszej szkoły z Instytutem Francuskim 24 marca uczniowie klasy 7a mieli okazję obejrzeć spektakl słowno-muzyczny „Un, deux, trois mazurka!” animowany przez lektorkę Magdę Lenę Górską i muzyka Serge’a Tamas. Były to opowieści z należącej do Francji wyspy Gwadelupy przedstawione w dwóch językach – francuskim i polskim oraz okraszone piosenką po kreolsku.

W środę 30 marca na szkolnych korytarzach królowały barwy niebieskie, białe i czerwone, a to za sprawą uczniów, którzy przyszli do szkoły elegancko ubrani w kolorach Francji. W tym dniu odbyły się konkursy: konkurs plastyczny pt. „Symbole Francji” oraz konkurs na najciekawszy strój w stylu  francuskim . Kulminacyjnym momentem obchodów frankofońskiego święta w naszej szkole był Festiwal młodych francuskich talentów, na który przybyli zaproszeni goście: Pani Dyrektor Lidia Kapała, Pani Wicedyrektor Ewa Konsek, Koordynator Sekcji Dwujęzycznej Pan Mariusz Krysa, Nauczyciele i Wychowawcy. Młodsi uczniowie z klas: 1a i 2a zaprezentowali piosenki, wierszyki, rymowanki, których nauczyli się na lekcjach języka francuskiego. Natomiast uczniowie i uczennice z klas: 3a i 7a wykonali piosenki z repertuaru znanych francuskich wokalistów takich jak: Louane, Valentina, Zaz, Joe Dassin oraz dziecięcego zespołu Kids United. Uczniowie zachwycili publiczność wysokim stopniem opanowania języka oraz znakomitym talentem artystycznym. Wszyscy uczestnicy festiwalu dostali pamiątkowe dyplomy oraz ocenę cząstkową celującą z języka francuskiego.

3 4

W tym dniu nie zabrakło również elementów związanych z kuchnią francuską. Uczennice z klasy 7a przygotowały przepyszne tarty i galaretki w kolorze flagi francuskiej, po które ustawiła się długa kolejka.

2

Dzień Frankofonii 2022 w SP nr 35 już za nami. Było kolorowo, smacznie i przede wszystkim śpiewająco!!! Myślę, że dzięki obchodom Dnia Frankofonii, każdy nauczył się czegoś nowego, a być może jeszcze bardziej pokochał język francuski.

Merci beaucoup et à bientôt!

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć a film z Festiwalu francuskich talentów można obejrzeć tutaj.